Drugie wcielenie Coco Chanel – Katharine Hepburn cz. II

Drugie wcielenie Coco Chanel – Katharine Hepburn cz. II

Katharine Hepburn w życiu prywatnym

Katharine Hepburn chciała przewodzić pokoleniu kobiet, które nie muszą się ubierać ani zachowywać w tradycyjny sposób. Poza ekranem, poza filmem, żyła w sposób, który zdecydowanie wyprzedzał jej czas. Stała się symbolem „nowoczesnej kobiety” i odegrała ogromną rolę w zmianie postaw wobec płci. Na ekranie nie chciała grać stereotypowych ról, niewinnych i dziewczęcych postaci, które patriarchalny przemysł filmowy chciał, by grała. Wolała zamiast tego iść własną drogą. W tym postawieniu sobie celu i dążeniu do niego za wszelką cenę, bardzo przypominała Coco Chanel. Na jej wzór, Hepburn także poza filmem, wybierała i nosiła ubrania, które powalały jej na swobodny ruch. Wyjątkowo lubiła sportowy styl odzieży, który podkreślał jej atletyczną budowę ciała, a który został przecież wymyślony sporo czasu wcześniej przez Coco.

Modernizm według Katharine Hepburn

Jej mocno wystylizowana osobowość i bardzo szczupły wygląd sygnalizowały radykalne odejście od takich gwiazd filmowych jak Jean Harlow i Carole Lombard. Hepburn stając w opozycji do znanych postaw, patrzyła na życie niepoprawnie, prosto w oczy. Kostiumy aktorki odegrały istotną rolę w tworzeniu kultowego „Hepburn Look”. Bardzo angażowała się w produkcję kostiumów do filmów, w których grała. „Nie projektuje się dla Miss Hepburn”, powiedziała kiedyś nagrodzona Oscarem projektantka kostiumów, Edith Head – „Projektuje się z nią”.

Katharine Hepburn doceniona na świecie

W 1986 roku otrzymała nagrodę za całokształt twórczości przyznawaną przez Radę Projektantów Mody w Ameryce w uznaniu roli, jaką odegrała w tworzeniu się i przemianie mody damskiej. Hepburn także po swojej śmierci w 2003 roku wciąż jest uznawana za prawdziwą ikonę kultury.

Biografowie Ros Horton i Sally Simmons umieścili ją w książce „50 kobiet, które zmieniły świat”, pisząc o niej: „Pewna siebie, inteligentna i dowcipna, Hepburn przeciwstawiała się konwencji w całym swoim życiu zawodowym i osobistym… i przedstawiała obraz pewnej siebie kobiety, która może być wzorem do naśladowania dla innych kobiet”.

writers