Ikona mody – Coco Chanel cz. V

Ikona mody – Coco Chanel cz. V

Ponieważ projekty Coco Chanel były absolutną sensacją, jej nakrycia głowy były noszone przez najbardziej znane francuskie aktorki jej pokolenia. Reputacja Coco wzrosła i pomogła wprowadzić firmę w kolejną fazę.

Moda sportowa z jerseyu

Drzwi pierwszego butiku Coco otworzyły się w 1913 roku i wprowadziły kolekcję odzieży sportowej. Jej najlepsza linia była w większości wykonana z jerseyu – miękkiego i elastycznego materiału używanego w męskiej bieliźnie. Francuzki niemal od razu pokochały ubrania z dzianiny Chanel. Zmieniły absolutnie wszystko w damskiej modzie.

Pierwsza kolekcja Chanel została zaprojektowana wyłącznie przez kobiety i nie zawierała marszczeń, wstążek, ani innych ozdób, była prosta, stylowa, a co najważniejsze, jej projekty były funkcjonalne. „Chcę dać kobietom możliwość śmiechu i jedzenia bez konieczności zemdlenia”, powiedziała zaraz po otwarciu butiku.

Chanel w czasach wojny

Chanel rozkoszowała się sławą, której pragnęła przez całe życie, ale wkrótce jej rozwój musiał zwolnić tempo. Świat się zmieniał i wydarzenia, które nastąpiły wkrótce, zakwestionowały wprowadzanie nowych projektów na rynek. W Europie wzrastały napięcia. Na horyzoncie pojawiło się widmo wojny.

I Wojna Światowa wybuchła latem 1914 roku. Chanel zdawała sobie sprawę, że świat wkracza w okres, w którym ważne surowce staną się coraz trudniejsze do zdobycia, a posiadanie najnowszych produktów, nawet wysokiej klasy, będzie ostatnią rzeczą, o której ludzie będą myśleć. Planowała szybko, ale z rozwagą. Gdy europejscy mężczyźni wyjechali by walczyć na wojnie, kobiety zajęły ich miejsca w społeczeństwie.

Praca w fabryce nie była łatwa – wręcz przeciwnie, przez większość czasu była dość niebezpieczna. Tradycyjne damskie stroje, takie jak suknie, były nie tylko bezużyteczne, ale i niepraktyczne w pracy w fabryce, ze wszystkimi dodatkowymi tkaninami i ozdobami. Używając jerseyu, Chanel wpadła na przełomowy projekt.

Przełom

Chanel stworzyła dla kobiet niewielką kolekcję strojów wieczorowych z jerseyu. Podobnie jak wszystkie jej projekty, były one funkcjonalne i praktyczne, szczególnie dla kobiety pracującej. Sukienka była krótsza, niż średnia spódnica do noszenia w ciągu dnia, sięgała tuż poniżej kolan. Sukienki i spódnice zostały skrojone wąsko, nie wymagały gorsetu i można je było łatwo założyć.

Suknia z koszulki stała się hitem. Chanel zamieniła niedobór czasów wojny w zysk i znalazła swoją niszę. Projektantka zażartował: „Świat ginął, podczas gdy inny się rodził. Byłam tam. Przyszła okazja, więc ją wykorzystałam.” Jej suknie z koszulki wywołały rewolucję w kobiecej modzie. W latach dwudziestych Chanel była już powszechnie znana.

writers