Ikona mody – Coco Chanel cz. IV

Ikona mody – Coco Chanel cz. IV

Premiera stylu a la Coco Chanel

W 1909 roku Chanel odkryła swoje prawdziwe „ja” i zrozumiała swoje powołanie.

W wieku dwudziestu sześciu lat uczestniczyła z Balsanem w wyścigach konnych. Jej przybycie wywołało lawinę szeptów i podniesionych brwi, bowiem Chanel zrobił coś naprawdę nieoczekiwanego. Miała na sobie jedno ze starych ubrań Balsana, włożyła

także stare, wyrzucone wcześniej ubranie jednego z jego przyjaciół. Uzupełniła to jedną z zaprojektowanych przez siebie czapek. Wyglądała jak mężczyzna. Stylizacja była wspaniała. Do dziś styl Coco odbija się echem w świecie mody. Coco, również zadowolona z eksperymentu, projektowała dalej w tym duchu. Wiedziała, że ​​robi coś wyjątkowego, co przyciągało uwagę innych, ale przede wszystkim coś co dawało jej samej poczucie spełnienia.

Rozbawiony i zaintrygowany odważnym stylem Coco, Balsan postanowił podarować jej mały pokój w swoim pałacu, aby zachęcić ją do dalszego tworzenia kapeluszy. Chanel nie traktowała swoich prac jako hobby. To było powołanie jej życia. Chciała założyć własną firmę i ostatecznie zostać „kimś”, od zawsze wiedziała, że ​​tak ma być. Jednak to było marzenie, którego nie mogła osiągnąć sama.

Ponieważ nie posiadała własnych pieniędzy, potrzebowała inwestora. Na szczęście, w krótkim czasie poznała bardzo zamożnego arystokratę, który mógł jej w tym pomóc. To właśnie w tym najważniejszym momencie jej życia Chanel spotkała kogoś, kto nie tylko zmienił jej dotychczasowy świat, ale także zdobył jej serce.

Kapitan Arthur „Boy” Capel

W czasie kiedy Chanel zrozumiała swoje prawdziwe powołanie, natknęła się na jednego z najbliższych przyjaciół Balsana. Nazywano go kapitanem Arthurem „Boy” Capelem. Był to zamożny, angielski arystokrata, który wkrótce stał się miłością życia Chanel. Nie jest jasne, jak się spotkali lub zakochali, ale plotka głosi, że ​​stało się to podczas przechadzki przez łąkę pod ośnieżonymi szczytami Pirenejów.

Wkrótce po tym gdy rozkwitł między nimi romans, Chanel opuściła Balsana. Nowa para wyjechała do Paryża. Balsan był smutny, ale nie załamał się i utrzymywał przyjacielskie kontakty z obojgiem, do tego stopnia, że wraz z Capelem postanowili stworzyć partnerstwo i sfinansowali pierwszy biznes Coco Chanel.

House of Chanel

Choć Capel i Balsan zainwestowali w pierwsze przedsięwzięcie Chanel, nie odniosła ona od razu sukcesu, nie otworzyła pierwszego butiku, nie zarobiła milionów. Capel i Balsan inwestowali bowiem jedynie w kapelusze.

Chanel prowadziła swój sklep pod nazwą Chanel Modes, znajdujący się na rue Cambon w Paryżu.

Jej nakrycia głowy były proste, ale jednocześnie eleganckie – wyglądały inaczej niż kapelusze z owocami, z piórami, dużymi daszkami, czy mnóstwem tkanin. Nadawała priorytet funkcji nad dekoracją.

writers